Ako vybrať pohovku?

Pohovka, gauč alebo sofa sú oproti sedacím súpravám menšie a iba pozdĺžne. Výnimočne môže byť pohovka na jednej strane doplnená leňoškou bez bočných operadiel. Ak vyberáte padnúci model do interiéru, zamerajte sa v prvom rade na jeho využitie. Podľa toho vyberajte prípadný úložný priestor, rozkladací typ konštrukcie alebo počet miest.

Pohovka, gauč alebo sofa sú oproti sedacím súpravám menšie a iba pozdĺžne. Výnimočne môže byť pohovka na jednej strane doplnená leňoškou bez bočných operadiel. Ak vyberáte padnúci model do interiéru, zamerajte sa v prvom rade na jeho využitie. Podľa toho vyberajte prípadný úložný priestor, rozkladací typ konštrukcie alebo počet miest.

Doba čítania 9 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Otázky na začiatok

Hlavné využitie

Najprv zvážte, ako často budete pohovku využívať. Ak budete na nej s celou rodinou denne sedieť pri televízii, alebo na nej chcete dokonca aj spať, nešetrite na materiáloch. Oplatí sa investícia do pevného modelu s kvalitnou výplňou a odolným, ľahko čistiteľným poťahom (koža, vlna). Pokiaľ si hodláte zaobstarať pohovku, ktorá sa dá rozložiť, dobre si preštudujte vlastnosti rozkladacieho mechanizmu, kvalitu čalúnenia, veľkosť spacej plochy a úložného priestoru. Premena na lôžko sa môže robiť posuvom alebo sa časť pohovky vyklápa. Niektoré pohovky ponúkajú aj polohovanie chrbtových opierok.

Počet osôb

Ďalším určujúcim parametrom je veľkosť pohovky, ktorá by sa mala odvíjať od počtu osôb v domácnosti a prípadných návštev. Väčšina modelov je určená pre 24 osoby. Rezervu pre návštevy môžete zaistiť pomocou kresiel a taburetov. Pri kúpe myslite na to, že okolo gauča musí zostať dosť miesta pre pohyb po miestnosti.

Dôležité parametre

Veľkosť

Starostlivo si premerajte miesto, ktoré na pohovku máte vytýčené. V ideálnom prípade si skúste na zem rozložiť kartón alebo noviny, aby ste mali predstavu, koľko miesta vám pohovka v danej miestnosti zaberie. Pokiaľ bude rozkladacia, počítajte ešte s ďalším priestorom na rozloženie lôžka. Spacia plocha pre jednu osobu by mala byť veľká aspoň 200 × 80 cm. Počas zisťovania rozmerov počítajte s priestorom pred pohovkou, kde býva často umiestnený stolík. Rovnako tak si prekontrolujte veľkosť dverí a to kvôli prenášaniu novej pohovky do bytu.

Pri výbere pohovky počítajte aj s dostatočným priestorom pre konferenčný stolík

Hmotnosť a nosnosť

Pred nákupom vybraného modelu si skontrolujte hmotnosť pohovky. Tá sa pohybuje medzi 20 až 100 kg. Ak si nechcete priplácať za výnos, je dobré túto hodnotu poznať a vedieť, na čo sa pripraviť. S hmotnosťou je často úzko spojená nosnosť. Pre istotu si spočítajte hmotnosť všetkých členov rodiny, ktorí budú pohovku pravidelne využívať a pripočítajte aspoň 20 % rezervu. Podľa toho vyberajte nosnosť. Väčšina pohoviek počíta s nosnosťou 90 až 130 kg na osobu. Všeobecne platí, že čím viac miest na sedenie pohovka ponúka, tým nižšia je počítaná nosnosť na osobu. Dvojmiestne pohovky mávajú nosnosť okolo 250 kg, trojmiestne modely okolo 350 kg, štvormiestne 400 kg a päťmiestne zhruba 450 kg.

Na čo sa zamerať

Materiál

Aj keď zákazníkov častejšie zaujíma materiál poťahu, aj samotné prevedenie konštrukcie je dôležité. Kostra pohovky sa obvykle vyrába buď z masívu, kovu, drevotriesky alebo plastu. Najodolnejšie varianty s dlhou životnosťou bývajú vyrobené z masívu a kovu. Takéto pohovky sú síce drahšie, zato vydržia dlhé desaťročia a zvládnu bez problému nejedno sťahovanie. K tým menej odolným patrí konštrukcia z plastu a drevotriesky, na druhú stranu budú lacnejšie a ľahšie. Bežne sú zhotovované do detských izieb. Rozkladacie pohovky sú všeobecne viac namáhané, vyberajte teda tie s pevnou konštrukciou najlepšie z kovu.

Pevné a odolné konštrukcie sú vyrobené z masívu či kovu

**Čalúnenie** je **povrchová úprava** nábytku, ktorá má vplyv nielen na vzhľad, ale aj na životnosť pohovky. V podstate sa jedná o dôležitý aspekt výberu, pretože platí, že ako kvalitný poťah zvolíte, tak dlho vám pohovka bude slúžiť. Poťah býva zhotovený z [**látky**](https://pohovky.heureka.sk/f:27322:29296298/), **kože** alebo [**koženky**](https://pohovky.heureka.sk/f:27322:29335701/). Textilný poťah môže byť vyrobený ako zo **syntetického** (mikrovlákno, mikroplyš), tak z **prírodného vlákna** (bavlna, vlna, hodváb). Všeobecne možno povedať, že čím má textília tenšie vlákna, tesnejšiu väzbu a väčšie množstvo švov, tým je odolnejšia voči mechanickému opotrebeniu a deformácii (presedeniu).

  • Bavlna je lacný prírodný materiál, príjemný na dotyk. Jeho nevýhodou je nižšia životnosť a farebná nestálosť.

  • Vlna je hrejivá, pružná a odolná voči nečistotám. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena

  • Mikrovlákno je syntetický materiál zložený z veľmi jemných vlákien, ktorý sa na prvý pohľad podobá semišu. Je príjemný na dotyk a jednoducho sa udržiava.

  • Mikroplyš sa skladá z bavlny a polyesteru. Spodnú časť tvorí pevný tkaný podklad a vrchnú príjemný mäkký vlas. Mikroplyš dobre odoláva nečistotám a mechanickému poškodeniu. Vďaka svojim vlastnostiam patrí medzi najpoužívanejšie materiály.

  • Koža je odolný materiál, ktorý si pri dobrej starostlivosti uchováva svoj vzhľad aj vlastnosti po desaťročia. Koža neznáša teplo a slnko a potrebuje pravidelné čistenie, aby sa špina neusadzovala v póroch. Ak potrebujete pohovku umiestniť hneď vedľa kúrenia alebo na miesto, kde denne svieti slnko, zvoľte radšej iný materiál. Koža by popraskala a zmenila farbu.

  • Eko koža na prvý pohľad pripomína pravú kožu, ale má kratšiu životnosť. Eko koža je materiál, ktorý sa skladá z bavlneného úpletu (látky), na ktorý sa nanáša polyuretán. Materiál je upravený tak, aby pripomínal prírodnú kožu. Dobre sa čistí a je odolný voči škvrnám.

  • Koženka môže mať ľubovoľnú povrchovú úpravu (vzor, lesk, mat, farba), vyrába sa nanesením PVC alebo PU na podkladovú tkaninu. Nevýhodou je nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu a pri kontakte so soľou (potom) ľahko popraská.

  • Alcantara čiže umelá semišová koža (velúr) je odolný materiál z vlákien laminátového kompozitu, ktoré sú veľmi husto krížené. Látka je priedušná, pružná, nekrčivá a odolná voči opotrebovaniu. Ľahko sa čistí a udržuje

    V popisoch pohoviek môžete naraziť na hodnotu Martindale. Tá vám napovedá, ako odolný je poťah. Čím je táto hodnota vyššia, tým je poťah pevnejší. Pohovky s hodnotou do 20 000 cyklov sa hodia pre domácnosti s 1-3 obyvateľmi, ktorí pohovku využívajú pravidelne. Martindale do 50 000 cyklov je ideálna pre početnejšie domácnosti. Hodnota nad 50 000 predstavuje skutočnú kvalitu a vysokú odolnosť. Hodí sa aj do čakární, hotelov a miest, kde je pohovka veľmi využívaná.

Design

Pri výbere farebného spracovania a celkového štýlu pohovky záleží predovšetkým na vašom vkuse a dizajne interiéru. Majte na pamäti, že výrazný vzor či farba môžu vyzerať skvele samy o sebe, ale v kombinácii s ďalšími vzormi a doplnkami v miestnosti nemusí pôsobiť harmonicky. Dizajn sa dá vždy osviežiť farebnými vankúšmi a dekami. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú možnosť výmeny poťahu. Ak vás prestane baviť jedna farba, môžete ju ľahko vymeniť za inú.

Kvalita spracovania

Ak máte malé deti a domácich miláčikov, ktorí sa budú po pohovke pohybovať, vyberte jednoduchšie čalúnenie a odolné, prípadne snímateľný poťah z husto tkanej látky, ktorý ľahko vyperiete či vyčistíte. Ideálne sú tiež tmavé farby a vzory, na ktorých nebude znečistenie natoľko vidieť. Niektoré poťahy sú opatrené povrchovou úpravou pre jednoduché čistenie, napríklad teflónom. Ten spôsobuje vodeodpudivosť. Tekutiny sa do vlákien hneď nevsakujú, ale zostávajú na povrchu a dávajú vám čas na rýchle odstránenie.

K celkovej životnosti prispieva tiež odolnosť výplne pohovky

Zamerajte sa tiež na **odolnosť výplne pohovky**. K najlacnejším a **najmenej odolným** materiálom patrí **molitan** v kombinácii s pružinami. Molitan sa rýchlo vysedí a pružiny sú čoskoro citeľné. **Dlhšiu životnosť** má **latex**, pamäťová pena alebo skladané sendvičové polstrovanie, ktoré sa prispôsobi vášmu telu.

Údržba

Univerzálny návod na údržbu pohovky neexistuje. Každý materiál vyžaduje iný prístup, preto sa vždy riaďte primárne pokynmi výrobcu. Vysokou odolnosťou a ľahkou údržbou vynikajú pevné syntetické materiály a vlna. K veľmi chúlostivým materiálom patrí naopak zamat a hodváb.

Čistiace prípravky

Na čistenie škvŕn používajte špeciálny prípravok na čalúnenie. Pri jeho výbere berte ohľad na materiál poťahu. Nepoužívajte prípravky s obsahom bieliacich zložiek ani tie určené výhradne pre odlišný typ čalúnenia. Prípravky vhodné na čistenie kože sa nehodia k čisteniu zamatu a obrátene. K likvidácii škvŕn nepoužívajte iné domáce čističe ako napríklad umývací prípravok na podlahy alebo riad. S nevhodným čističom napáchate viac škody ako úžitku. Pred čistením si prípravok vyskúšajte na menej viditeľnom mieste a počkajte, než zaschne.

Trendom poslednej doby v starostlivosti o sedací nábytok sú impregnačné prípravky, ktorými sa preventívne nastrieka celý povrch gauča. Špina a tekutiny zostávajú na povrchu, neprenikajú hlboko do štruktúry materiálu a ľahko sa odstraňujú. Stretnúť sa môžete aj s tým, že impregnáciou je pohovka upravená už počas výroby.

Vysávanie

Hrubé nečistoty, ako sú vlasy, chlpy a omrvinky, odstránite najľahšie pomocou vysávača so špeciálnou kefou určenou na čalúnenie. Ak máte vysávač na mokré vysávanie, môžete s ním odsať aj vyliate tekutiny.

Všetky látkové pohovky a gauče spolu s vankúšmi či dekami pravidelne vysávajte a vyklepávajte

Strojové versus ručné čistenie

Ručnému čisteniu fľakov sa snažte skôr vyhnúť. Výsledky sú väčšinou nevalné a často dochádza k zväčšeniu (rozmazaniu nečistôt) do okolitej tkaniny a po zaschnutí sa objavujú mapy. Ak sa chcete zbaviť škvŕn alebo celkového znečistenia, zvoľte radšej strojové čistenie pomocou extraktora (tepovača) alebo vysávača na mokré čistenie. Tieto prístroje majú čerpadlo, ktoré vstrekuje čistiaci roztok na pohovku a zároveň silné odsávanie. Dôkladné odsatie čistiaceho roztoku zaručuje, že sa na pohovke po zaschnutí neobjavia škvrny. Prístroj si môžete kúpiť, prenajať, alebo priamo objednať profesionálne služby od odborníkov.

Pranie výmenných poťahov

Údržbu vankúšov a čalúnenia do veľkej miery uľahčuje snímateľnosť poťahov, ktoré po znečistení môžete vyprať alebo odniesť do čistiarne. Možnosti čistenia/prania si vopred zistite a dodržujte pokyny výrobcu.